Elektropunktura i akupresura

Elektropunktura, elektroakupunktura, akupunktura i akupresura to są różne odmiany tej samej terapii. Początki tej metody sięgają 2000 r. p.n.e. kiedy to legendarny chiński cesarz Huang-Ti zalecił by ”posługiwano się igłami z metalu, które kierują energią”. W ten sposób metoda leczenia polegająca na wbijaniu w ciało cienkich metalowych igieł weszła na stałe do oficjalnej medycyny chińskiej i po wiekach nazwano je akupunkturą od łacińskich słów „acus”- igła i „punctum”- ukłucie, punkt. W stosunku do kobiet, dzieci, osób starszych, osłabionych i źle znoszących nakłuwania stosowano masaż –ucisk punktowy czyli akupresurę.

Historia elektroakupunktury sięga XIX wieku czyli prawie od chwili wynalezienia stosu Volty, gdy zauważono zwiększenie efektu terapeutycznego przy przepuszczaniu prądu elektrycznego przez wkłute igły w zabiegu akupunktury. Połączenie wkłuwania igieł ze stymulacją prądem elektrycznym nazwano elektroakupunkturą.

Z czasem zaczęto stosować przepuszczanie prądu bez użycia igieł, a mianowicie przez elektrody płaskie lub punktowe przyłożone do ciała - również z bardzo dobrymi efektami. Ze względu na niekorzystanie z igieł ze słowa elektroakupunktura usunięto rdzeń „aku” i w ten sposób powstała elektropunktura. Metodę tę stosujemy z powodzeniem jako oddzielny zabieg, ale również jako uzupełnienie masażu klasycznego.